Kancelářská scéna se závěsnými svítidly

Osvětlení pracoviště

Mnoho zaměstnanců tráví v kanceláři přibližně 8 hodin. Kvalitní osvětlení je proto důležitým faktorem i v práci: umožňuje provádět veškeré potřebné činnosti a má vliv rovněž na lidské zdraví. Pro firmu je navíc důležitá i reprezentativní funkce osvětlení a také ekonomická stránka věci.
Plánovači osvětlení ve společnosti Světla24 Professional poskytují již více než 20 let firemním zákazníkům poradenství ohledně ideálního osvětlení na pracovišti s přihlédnutím ke všem individuálním podmínkám a přáním.

Vlastnosti moderního kancelářského osvětlení

Human Centric Lightning

Kancelářská svítidla využívají světlo s vysokým podílem modré, které zlepšuje koncentraci a působí proti únavě. Nejmodernější osvětlovací systémy HCL navíc barvou světla simulují přirozenou změnu světla během dne. Optimálně tak podporují produktivitu a zdraví.

Návrh osvětlení kanceláře
Zaměstnanci v kanceláři

Pro konkrétní úkoly

V každé kanceláři se v průběhu dne mění jednotlivé pracovní činnosti i místa. Osvětlení musí všechno tyto skutečnosti zohlednit, aby bylo možné každodenní chod kanceláře optimalizovat. Například světlo u pracovního stolu musí splňovat jiná kritéria než světlo na místě, kde se tým schází nad designovými návrhy.

Energetická a nákladová efektivita

Nezbytným faktorem pro každou firmu je hospodárnost. Inteligentní kancelářské osvětlení využívá efektivní LED technologii. Kromě toho také reaguje na přítomnost zaměstnanců a intenzitu dopadajícího denního světla pomocí senzorů přítomnosti a soumrakových senzorů.

Stojací lampa se senzorem

Svítidla do kanceláře

Kvalita světla v kanceláři

Při plánování osvětlení berou naši odborníci ze Světla24 Professional v úvahu přesné podmínky na daném místě a podle nich stanovují optimální osvětlení kanceláře.

S ohledem na charakter místnosti zohledňujeme např.:

 • dopad denního světla

 • rozptyl světla na stěnách, stropech a podlahách

 • výšku stropu, výklenky, barvy stěn

 • prostorové zóny, které je třeba pomocí světla zvýraznit

 • průběh světla a stínu v prostoru

 • vliv světla, barev a materiálů na atmosféru

 • faktory v daném národním prostředí, protože světlo je také kulturní záležitostí

Řešení se orientuje podle prostorových podmínek.r.

Osvětlení kancelářské chodby
Stropní bodové svítidlo šedé 2 světla

Co se týče výběru svítidel, zvažujeme mj. tato kritéria:

 • úroveň osvětlení a rozložení jasu

 • omezení přímého oslnění

 • omezení odražených odlesků na obrazovkách a dalších pracovních zařízeních

 • trojrozměrná viditelnost díky vhodné stínivosti

 • zamezení rušivým stínům

 • barva světla a podání barev, bez blikání

Výběr svítidel splňuje všechny požadavky.

Člověk v centru pozornosti

Výzkumná studie „Vnímaná kvalita osvětlení v kanceláři společnosti Zumtobel a Fraunhoferova institutu ukazuje, co je pro zaměstnance při každodenních činnostech v kanceláři důležité. Náš design osvětlení vždy klade zaměstnance na přední místo v hodnotovém žebříčku.

Kancelářské stojací lampy
Jasnější než vyžadují normy

Normy doporučují intenzitu osvětlení kolem 500 luxů. Studie však ukazuje, že zaměstnanci preferují intenzitu osvětlení 800 luxů nebo více.

Kancelářské umělé osvětlení
Umělé světlo i v létě

Studie ukazuje, že umělé světlo se často používá déle než šest hodin denně, a to nejen v zimním období, ale i v létě.

Stmívatelné světlo
Nastavitelné osvětlení

Individuálně stmívatelné a barevně proměnlivé umělé světlo zvyšuje celkovou pohodu, a tím i produktivitu a kreativitu.

Podlahová lampa nepřímé světlo šedá
Přímé/nepřímé světlo

Přímé/nepřímé světlo uleví očím díky snížení kontrastů a vytváří optimální světelné podmínky – a takto to vnímají i zaměstnanci.

Typy kanceláří

Není kancelář jako kancelář. Naši plánovači osvětlení sestaví různá řešení pro vaše individuální prostory, ze kterých pak můžete vybírat. To, jaké osvětlovací systémy se použijí, také vždy závisí na zákonných ustanoveních.

Závěsné světlo bílé jedno kancelářské
Samostatná kancelář
 • Podlahová plocha 10 až 50 m²

 • Pro 1 až 2 osoby

 • Zpravidla vysoký podíl denního světla

Umělé osvětlení se používá přechodně. Doporučují se svítidla rovnoběžná s oknem, např. závěsná svítidla.

Závěsná svítidla bílá skupina kancelář
Skupinová kancelář
 • Podlahová plocha 50 až 300 m²

 • Až pro 25 osob

 • Přirozeně osvětlené jsou zpravidla jen zóny v blízkosti oken

Flexibilní skupiny stolů jsou osvětleny přenosnými osvětlovacími systémy, např. kancelářskými stojacími lampami. Ty doplňuje základní osvětlení celého prostoru, např. s využitím LED panelů.

Závěsná svítidla open-plan office
Otevřená kancelář
 • Podlahová plocha od 400 do 1200 m²

 • Až pro 100 osob

 • Umělé osvětlení je zpravidla nutné trvale

Kromě osvětlení celého prostoru, např. s využitím LED panelů nebo rastrových světel, se zde používá také osvětlení jednotlivých oblastí a pracovišť, například stolní lampy.

V souladu s evropskou směrnicí DIN EN 12464-1

Směrnice DIN EN 12464-1 poskytuje přesné informace o osvětlení na pracovišti, resp. osvětlení pracovišť v interiéru. Její předpisy vyžadují pro běžné kancelářské pracoviště intenzitu osvětlení minimálně 500 luxů. Při plánování našeho osvětlení zohledňujeme tyto a další specifické požadavky. Zjistěte více o optimálním osvětlení na pracovišti zde.

Rozdělení do zón a další oblasti

Atraktivně a účelně musí být osvětlena nejen samotná kancelář a její různé světelné zóny, ale všechny místnosti patřící do firemního komplexu. Naši plánovači osvětlení se budou s maximální péčí věnovat vašemu projektu osvětlení, ať už je malý nebo velký, a pomocí komplexní koncepce jednotlivých zón stanoví, které oblasti kromě pracoviště samotného mají zvláštní požadavky na osvětlení.

Stropní svítidla recepce

Vstupní prostor

Úkolem osvětlení recepce je vytvořit dobrý první dojem, musí se tedy jednat o příjemné a neoslňující světlo, které však zároveň zajistí, aby zaměstnanci na vše dobře viděli.

Chodba

Funkční svítidla zajišťují optimální vizuální podmínky na chodbách. Jednotvárnost naruší cílené osvětlení, například estetické zdůraznění určitých objektů.

Stropní svítidla chodba
Stropní světla zasedací místnosti

Konferenční místnost

Rovnoměrné, jasné světlo působí reprezentativně a je nezbytné pro kvalitní komunikaci v zasedací místnosti. Pokud se používá příslušenství, jako třeba projektor, je naprostou nutností stmívatelné osvětlení.

Kantýna

Na rozdíl od pracovního prostoru se do kantýny či jídelny doporučuje příjemné a útulné osvětlení v teplé bílé barvě. Jídlo vypadá v tomto světle atraktivněji.

Závěsná svítidla kavárna

Dokonalé plánování osvětlení z ekonomického hlediska

Optimální využití denního světla

Inteligentní systémy na ochranu proti slunci, jako jsou rolety a žaluzie, regulují dopad denního světla tak, aby se omezilo hromadění tepla a zabránilo se oslnění. Zároveň je však denní světlo optimálně směrováno do místnosti.

Úspora provozních nákladů

Osvětlení se zapíná v závislosti na přítomnosti osob v kanceláři pomocí inteligentních detektorů přítomnosti. Soumrakové senzory zjišťují dopad denního světla. Světlo se pak podle potřeby ztlumí nebo přepne.

Snadná údržba

Funkčnost světel je neustále kontrolována pomocí celoobjektového sběrnicového systému. V případě poruchy lze neprodleně zasáhnout. Vhodné je také integrovat bezpečnostní osvětlení.

Bildquelle: dguv

Kontaktní formulář

Zpracování údajů vyplývající z použití našeho kontaktního formuláře podléhá našim zásadám ochrany osobních údajů.